ایمنی در ترمز الکترونیکی یا فناوری (brake-by-wire) 
بهمن ۱۵, ۱۳۹۶
چگونه باتری ماشین را تعمیر کنیم
بهمن ۱۷, ۱۳۹۶

از آن روزی که رانندگی کردن را فرا می گیریم و سوار بر خودرو به دل جاده می زنیم، با  خروج از دنیای معمولی و ورود به دنیای ماشین سوار ها ، دری از دنیایی جدید برپا شده توسط زبان بصری مشترک بین تمام راننده ها به روی ما گشوده می شود که برای افرادی که تمام زندگی خود را پیاده بوده اند کاملا بیگانه است. ورای تصویر های ساده ای که در تمام کشورها در قاره های مختلف جهان قابل درک هستند، مانند تابلوهای هشت ضلعی قرمز رنگ که مفهوم پیغام « ایست » را القا می کنند، هر راننده ای باید توانایی تشخیص علائم تصویری معین مثل علامت نور بالا و چراغ چک موتور را داشته باشد، و شما باید بدانید که وقتی به علت وجود یخ یا بخار روی شیشه جلو نمی توانید روبرو را ببینید باید دنبال دکمه ای بگردید که بر روی آن علامت خطوط مواج به همراه یک مستطیل یا یک خط منحنی داشته باشد. همه میدانند که این علامت بدین معنی است که : این دکمه را فشار دهید ، کمی صبر کنید ، تا به دلیل عدم دید روبرو از شیشه جلو تصادف نکنید. ولی این دکمه دقیقا چه کاری انجام می دهد؟
 

گرم کن شیشه خودرو

گرم کن شیشه خودرو

انواع گرم کن شیشه خودرو

 
صرف نظر از اینکه شما آن را با چه نامی بشناسید – یخ زدا ، شیشه گرم کن، ضد بخار ، یا هر اسم دیگر – در واقع نهایتاً دو وسیله متفاوت هستند که با فشردن آن دکمه های دارای علامت خطوط مواج آنها را به کار می اندازید. نوع اول از سیستم بخاری خودروی شما برای وزش هوای گرم و خشک به شیشه جلو پوشیده از یخ یا بخار استفاده می کند ، و نوع دوم یخ و بخار  روی شیشه را با استفاده از مکانیزم گرمایش مقاومتی می زداید.
 

گرم کنشیشه خودرو یدکی

 
از آنجا که خودروساز ها از هر دو نوع شیشه گرم کن ها در تولیدات خود استفاده می کنند ، قطعات یدکی و لوازم جایگزین برای هر دو آنها در بازار لوازم یدکی وجود دارد. به طور خاص، در صورتی که شبکه سیمی شیشه گرم کن عقب آسیب ببیند می توان آن را با مواد چسبنده و رسانای برق ترمیم کرد و یا این که به طور کامل آن را تراشید و یک شبکه جدید را جایگزین آن نمود.
هرچند یدک کامل شیشه گرم کن اصلی خودرو وجود ندارد ، ولی بخاری های قابل حمل 12 ولت ، دقیقا از مکانیزم مشابه بخاری خودرو استفاده می کند. این وسیله توانایی ایجاد هوای گرم به اندازه بخاری خودرو را ندارد ، ولی با توجه به این که هوای گرم را به شیشه های یخ زده و بخار گرفته می دمد ، در برخی از مواقع به عنوان تنها جایگزین شیشه گرم کن خراب شده شما محسوب می شود.
منبع:
https://www.lifewire.com/how-do-car-defrosters-work-534663

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *