چگونه یک خودرو را با هل دادن روشن کنیم؟
آذر ۱۲, ۱۳۹۶
قطع اتصال با ولتاژ پایین (LVD)
آذر ۱۴, ۱۳۹۶

علل زنگ زدن و پوسیده شدن ترمینال های باتری خودرو چیست؟

 

بسیاری از صاحبان خودرو در زمان بررسی، متوجه سوختگی های سفید و یا آبی در باتری های خودرو و ترمینال های باتری خودرو خود شدند. این ها پوسیدگی یا زنگ زدگی نامیده می شوند. هر صاحب خودرویی که برای اولین بار در زندگی اش با این مشکل مواجه می شود، می خواهد علت زنگ زدگی را بداند. همچنین چنین سوالاتی نیز وجود دارند: “چرا زنگ زدگی خودرو بر روی باتری اتومبیل من ظاهر شد؟”، “شرایطی که در آن زنگ زدگی دیده می شود، دقیقا چه عواملی را به همراه دارد؟” و “معنی زنگ زدگی در ترمینال های باتری خودرو چیست؟”

 
در این مقاله ما درباره تفاوت های بین زنگ زدگی سفید و آبی صحبت خواهیم کرد. همچنین اطلاعاتی در مورد زمانی که باتری مانند زنگ زدگی به نظر می رسد و معنای آن صحبت می کنیم. به عبارت دیگر، اگر شما متوجه زنگ زدگی در باتری خودرو خود شوید، به شما می گوییم که چه کارهایی را باید انجام دهید.
 

چرا باتری ها و ترمینال های باتری خودرو خراب می شوند

 
به عنوان یک قاعده، هنگامی که صاحب خودرو متوجه زنگ زدگی باتری خودرو می شود، عموما توصیه می کنند تا باتری ماشین را با یک باتری جدید تعویض کنید. با این حال، ممکن است این زنگ زدگی در باتری ماشین شما نه تنها به دلیل قدیمی بودن باتری بلکه به دلایل دیگری نیز رخ دهد. اگر نتوانید این ها را از بین ببرید، منجر به ظهور زنگ زدگی در باتری خودرو جدید نیز می شوند. اغلب، بنا به وجود یکی از دلایل زیر، زنگ زدگی اتفاق می افتد: بکارگیری نادرست از وسیله نقلیه ، کاهش ارزش باتری و نداشتن توجه کافی به وضعیت فنی خودرو .
ممکن است زنگ زدگی در ترمینال منفی و مثبت باتری یا در باتری ماشین شما ظاهر شود. البته، برای هر یک از موارد ذکر شده دلیل دیگری نیز وجود دارد. علاوه بر این، وضعیت فنی باتری ماشین شما نیز در هر یک از موارد متفاوت می باشد.

زنگ زدگی آبی بر روی باتری خودرو

ترمینال های باتری خودرو
 
زنگ زدگی آبی در ترمینال های باتری خودرو مثبت ظاهر می شود. در واقع، رنگ آن ممکن است از آبی روشن تا آبی مایل به سبز متفاوت باشد. در مورد درجه غلظت زنگ زدگی ، بسیار شبیه به غلظت رب است. Picture زنگ زدگی آبی – سولفات مس است که به دلیل وجود رطوبت به رنگ آبی درآمده. اغلب، زنگ زدگی زمانی اتفاق می افتد که یک واکنش شیمیایی بین مس (ترمینال های باتری خودرو از مواد مسی ساخته شده اند) و رطوبت شروع می شود. به عبارت دیگر واکنش شیمیایی میان رطوبت موجود در آن و ترمینال باتری خودرو که به باتری وصل است وجود دارد. این نوع زنگ زدگی به ندرت بر روی باتری های جدید خودرو ظاهر می شود زیرا در اکثر موارد این جریان الکتریکی و اسید سولفوریک است که به آغاز واکنش کمک می کند. جریان الکتریسیته از طریق پایانه های باتری می آید و اسید سولفوریک می تواند خارج از باتری خود باشد. در صورت بروز زنگ زدگی آبی، باید سطح شارژ باتری ماشین را بررسی کنید. شاید باتری بیش از حد شارژ مشود که سبب ایجاد زنگ زدگی آبی می گردد.اگر بر روی باتری اتومبیل خود زنگ زدگی شدید آبی را مشاهده ی کنید، باید آن را به طور مرتب تمیز نمایید. سولفات مس جریان را  “مسدود” می کند. در نتیجه، اگر در زمان مناسب آن ها را پاک نکنید، ممکن است دستگاه های الکتریکی در ماشین شما به صورت نادرست کار کنند. تشخیص زنگ زدگی باتری خودرو بسیار آسان است. حتی نیازی به بررسی زیر کاپوت ماشین را هم ندارید. واضح ترین نشانه های وجود مشکل عبارت اند از: نور کمی به هنگام استفاده از چراغ های جلو و پارک و همچنین هر بار که از سیگنال های نوشتاری استفاده می کنید وجود دارد. اگر می خواهید بدانید چگونه باتری ماشین و ترمینال های آن را از زنگ زدگی پاک کنید، می توانید از محلول سودا استفاده نمایید. این محلول دقیقا سودا است که “سولفات مس” را “حل” می کند. قبل از اینکه این روش را شروع کنید، فراموش نکنید که باتری خود را از اتومبیل جدا کنید. در واقع، بهتر است آن را از ماشین خود بیرون بیاورید تا محلول بر روی دیگر بخش های باتری قرار نگیرد.
 

زنگ زدگی سفید بر روی باتری خودرو

why do car batteries corrode - چرا باتری ها و ترمینال های باتری خودرو زنگ می زنند ؟
 
زنگ زدگی سفید در ترمینال های باتری منفی ظاهر می شود. این امر کمتر از زنگ زدگی آبی رخ می دهد و زمانی اتفاق می افتد که از باتری های خودرو برای مدت زمان طولانی استفاده نمی شوند. زنگ زدگی سفید مانند یک نوع پودر است. بر خلاف زنگ زدگی آبی، زنگ زدگی سفید زمانی اتفاق می افتد که سطح شارژ باتری ماشین کم باشد. تمام صاحبان خودرو می دانند که باتری به طور خودکار در زمان رانندگی شارژ می شود. با این حال، اگر دستگاه های زیادی در ماشین وجود دارد که نیازمند انرژی هستند و شما از ماشین خود برای رسیدن به مکان های دور استفاده نمی کنید، می تواند باعث بروز این مشکل شود. باید بگویم که تمام باتری ها قادر به حفظ سطح لازم شارژ نمی باشند. Picture در چه شرایطی زنگ زدگی سفید ظاهر می شود؟ همه چیز ساده است. هنگامی که رانندگی می کنید، مولکول های کوچکی از سولفات روی باتری ماشین ظاهر می شود. اگر باتری بتواند میزان لازم شارژ را حفظ کند، این مولکول ها بر عملکرد باتری ماشین شما تاثیر نمی گذارند. اما اگر باتری ماشین شما برای مدت طولانی تخلیه شود، این مولکول ها به بلور تبدیل می گردند و این بلورها درون باتری خودرو قرار گرفته و مواد فعال موجود در داخل آن را جایگزین می کنند که این امر منجر به خراب شدن باتری شما می شود. حتما قبلا متوجه شدید که زنگ زدگی سفید در صفحات داخلی باتری ماشین رخ می دهد. زنگ زدگی در ترمینال باتری منفی و در زمان خارج شدن اسید سولفوریک از باتری ماشین شما رخ می دهد. اگر با این نوع زنگ زدگی رو به رو شدید چه اقداماتی را باید انجام دهید؟ پاسخ دقیق به این سوال دشوار است. اگر زنگ زدگی نرم باشد، می توانید آن را تمیز کنید و پس از آن، باتری خودرو خود را شارژ نمایید. فرآیند شارژ باید طولانی تر از آنچه که معمولا انجام می دهید، باشد. در صورتی که زنگ زدگی سفت بود، احتمالا قادر به انجام کاری نمی باشید. 

چرا باتری خودرو دارای زنگ زدگی است؟

اگر زنگ زدگی بر روی سطح باتری اتومبیل شما وجود داشته باشد، ممکن است به دلیل وجود ترک های کوچکی است که الکترولیت از آن خارج می شود. در این مورد، توصیه می شود که باتری خودرو خود را جدا کرده و خارج از ماشین آن را با دقت بررسی کنید.
 
Picture
بهترین توصیه ای که می توانیم به صاحبان خودرو ها ارائه دهیم، بررسی و تمیز نمودن منظم باتری خودرو و کوچکترین قطعه های آن است.
منبع:
car-battery.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *