باتری یو پی اس ups چیست؟مهمترین کاربرد های باطری یو پی اس :

باتری های مصرفی در ups به باتری های اسید سرب معروفند و دلیل ان مقرون به صرفه بودن و طول عمر بالا میباشد باتری ups ازصفحات سربی تشکیل
شده و مواد شیمیایی که درون باتری یو پی اس است طی فرایندی توسط ولتاژ DC شارژ را ذخیره میکنند البته لازم به ذکر است طول عمر مفید باتری ها
بستگی به نوع نگهداری دارد و مهمترین عامل آن دما و رطوبت کم میباشد بهترین دما برای باتری ۱۵ الی ۲۰ درجه سانتیگراد میباشد

خاموش شدن دستگاه یو پی اس
موقعی که برق ورودی از مدار خارج می شود و خروجی قطع می گردد،باتری های مدار یو پی اس به احتمال زیاد از مدار خارج شده و یا فاسد شده اند و باید تعویض گردند.

مشکلات یو پی اس
در این مرحله به احتمال زیاد شارژر یوپی اس آسیب دیده و باتری ها شارژ نمی شوند و شارژر دستگاه یو پی اس را باید تست گردد.
دستگاه یو پی اس
اولا باید از وجود برق ورودی به یو پی اس مطمئن شد ،اگر برق ورودی درمدار بود فیوزهای ورودی دستگاه یوپی اس بایدتست گردند.
تعمیر یوپی اس
در این حالت یو پی اس را از مدار خارج کرده و به شرکتی که یوپی اس را خریداری نموده اید اطلاع دهید.
یو پی اس لاین اینتراکتیو
در یو پی اس های آنلاین اینورتر دستگاه همیشه روشن بوده و هنگام قطعی برق هیچگونه وقفه ای در خروجی اتفاق نمی افتد ولی در یوپی اس های لاین اینتراکتیو اینورتر دستگاه یو پی اس خاموش بوده و هنگام قطع برق ورودی حدود ۵ms زمان می برد تا اینورتر روشن شود.
پس بنابراین یوپی اس های لاین اینتراکتیو برای سیستم های حساس و آزمایشگاهی توصیه نمی شود.
یو پی اس های ترکیه ای
این یو پی اسها ی ترکی عمدتا در سه برند معروف ALJA، inform، Teskom، MAKELSAN و tuncmatik شناخته میشوند. کیفیت محصولات ترکی غالبا خوب است و بطور عمده برای اغلب کاربردها نیز مناسب و کاربردی است. همچنین مانند بسیاری از یو پی اسهای دیگر از باتری سیلد اسید یا همان سرب-اسید استفاده میکنند که در عین حال که قیمت خوبی دارد از دوام و ماندگاری بالایی هم برخوردار است.

بطور کلی باتری های سرب اسید دارای مکانیزم و مواد ساده و ارزانی است ولی قدرت بسیاری در ذخیره انرژی دارد. تنها نکته ای که باید در استفاده از این باتری های در نظر داشت این است که باتری هرگز نباید بیش از ۸۰% خالی شود و در غیر اینصورت به شاختار باتری بطور غیر قابل بازگشتی آسیب میرسد. رنج تولیدات ترکی بدلیل وجود همین چند برند معروف و البته خوب بسیار گسترده است. شرکت نت پاور از جمله دیگر تولید کنندگان موفق ترکی است که محصولات بسیار خوبی را عرضه میکند .

محصولات این شرکت در دو کلاس LCD و KI شناخته میشود و گروه سه فاز آن بیشتر دارای مدار آنلاین است. برای مصارف عادی کلاس KI مناسب تر است که دارای مدار لاین اینتراکتیو است.

رنج توان یو پی اس های ترکیه ای
توان تولیدی محصولات لاین اینتراکتیو این شرکتها از ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ ولت آمپر متغیر است. توان تولیدی یو پی اس های ترکی آفلاین نیز از ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ ولت آمپر متغیر است. انواع سه فاز نیز عمولا آنلاین است و از ۱۰ تا ۳۰۰ کیلو ولت آمپر توان تولید دارند.

یو پی اس ترکیه (ups) چیست؟
امروزه کمتر خانه و دفتر کار و شرکت و یا اداره ای را خواهید یافت که به یک یا دو عدد از دستگاه های یو پی اس مجهز نباشد. به زبان ساده اینکه یو پی اس چیست را توضیح میدهیم. یو پی اس یک باتری مجهز به مدار هوشمند قطع و وصل است. کار این سیستم این است که در هنگام قطع برق ، باتری یو پی اس را در کسری از ثانیه بطور اتوماتیک وارد مدار میکند تا با انرزی ذخیره شده در باتری ، برق مورد نیاز را بمدت ۲ تا ۴ و گاها تا ۸ ساعت تامین کند.
مدت زمان ذخیره عمده یو پی اس ها در حدود ۳ ساعت است. بخش اصلی و قلب یو پی اس باتری آن استکه برق شهری را در خود بصورت انرژی شیمیایی در خود ذخیره میکند. یو پی اسها در رنج وسیعی از توان تولیدی، اندازه و ابعاد و ویزگی ظاهری، قیمت و ایستاده و خوابیده طراحی و ساخته میشوند. همچنین ده ها شرکت و برند معتبر ایرانی و خارجی این یو پی اس ها را تولید میکنند. قیمت معمول برای یک یو پی اس کوچک ختنگی با توان ۱۰۰۰ ولت آمپر حدود ۵۰۰ هزار تومان است.
یو پی اس پیلر – راهنمایی کامل خرید یو پی اس پیلر (PILLER UPS)
شرکت یو پی اس پیلر یک شرکت بزرگ در زمینه تولید ژنراتورهای دوار و یو پی اسهای صنعتی و غیر صنعتی در انواع دیزلی، هیبریدی و ایسا است و در زمینه منابع دائمی برق بطور کلی به موفقیتهای بزرگی دست یافته است. پیلر در اصل آلمانی است و مرکز آن در شهر استردو در نزدیکی هانوفر قرار دارد.از نظر تاریخچه نیز شرکت PILLER در سال ۱۹۰۹ توسط شخصی بنام آنتون پیلر در زمینه تولید و ارائه دستگاه‌های الکتریکی با کیفیت بالا و قابل اطمینان پایه‌گذاری و تاسیس شد.این شرکت بطور کلی عضو گروه تولیدات مهندسی «Langley Holdings plc» است. تخصص اصلی این شرکت تولید ژنراتورهای چرخان بعنوان منبع اصلی تامین انرژی برق بدون وقفه است بهر حال این شرکت نیز تولید کننده یو پی اس است و در شهر های آسیا و اروپا نمایندگی های متعدد دارد.

در شرکت پیلر دیدگاه جهانی برای راه های بهتر استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر به عنوان منبع اصلی تولید اصلی برای مواقع اوج مصرف، نیاز برای موازنه و تعدیل استفاده از انرژی بسیار رایج شده است و این سیاست کلی شرکت در تولیدات خود است. در زمینه تجهیزات ۴۰۰Hz و تجهیزات فرودگاهی، تجربه گسترده و طیف وسیعی از محصولات را نیز در این عرصه دارد. شرکت PILLER در زمینه صنایع نظامی، دریایی، زیردریائی‌ها، تجهیزات قدرت و سیستم‌های مخابراتی نیز با بیش از ۳۵ سال تجربه دارای تولیدات و راه‌حل‌هایی در این زمینه است.

محصولات یو پی اس پیلر
پیلر بطور کلی یو پی اسهای استاتیک از توان ۴ تا ۴۰۰ کیلو ولت آمپر را تولید میکند که شامل یو پی اسهای مصارف تک فاز نا ۳۰ کیلو ولت آمپر و یو پی اس سه فاز تا ۴۰۰ کیلودات است. البته این شرکت فراملیتی موفق قادر به تولید یو پی اسهای داینامیک از توان ۱۵۰ کیلووات تا ۴۰ مگاوات نیز هست که این میزانوتوانایی در تولید محصولات یو پی اس فقط در اندک کشورهایی نظیر آلمان و امریکا دیده میشود و البته در این مورد شاید فقط آلمان. با این وجود پیلر همچنان همچون EPE پیشتاز توسعه فناوریهای پیشرفته ذخیره برق است.
یو پی اس آماک amak
گروه صنعتی یو پی اس آماک یک کارخانه تولید لوازم یو پی اس و یو پی اس با بیش از ۲۰ نفر پرسنل است

که در سالهای اخیر محصولات خوبی به صنعت برق کشور ارائه کرده است.

تخصص اصلی این شرکت تولید یو پی اس است. در حال حاضر یو پی اس آماک در دو گروه استاندارد و صنعتی تولید و ارائه میشود

که انواع استاندارد آن توانهای تولید تا ۱۰۰۰۰ ولت آمپر را دارند.

بیشتر انواع یو پی اسهای استاندارد این شرکت از مدار لاین اینتراکتیو بهره میگیرندو باتری ها هم عمدتا ژل سرب میباشند.

در کل محصولات آماک یک یو پی اس نرمال را در رنج فنی خوب و قابل قبول برای مصارف خانگی و اداری ارائه میکند که البته دارای قیمت خوبی نیز هستند.

رنج قیمت از ۳۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان بطور عمده متغیر است.

ساخت این یو پی اسها مطابق استاندارد های جهانی برق IEC انجام میشود.

کیفیت برق خروجی خوب و پاور فکتور آنها بالاتر از ۰٫۹ است.

یو پی اس های صنعتی آماک
یو پی اس آماک

بورد الکترونیکی استاندارد است ولی در صورت سفارش بورد خاص نویز گیری نیز قابل نصب است.

یو پی اسهای آماک در بخش صنعتی نیز حرفی برای گفتن دارد و یو پی اس های با توان

تا ۳۰۰ کیلو ولت آمپر را تولید میکند که مطابق سفارش بیشتر نیز میشود.

طراحی قفسه و چیدمان باتری های موازی و بورد اصلی کنترل و مانیتورینگ روی یو پی اس در این مدلها،

امکان تهویه و تمیز کاری و سرویس راحت را برای اپراتور فراهم میکند.

یو پی اس ها هم در ورودی و هم خروجی برای جلوگیری از برق گرفتگی و اتثال کوتاه دارای فیوزهای قطع و ایمنی متعدد اند.

سیستم تهویه و خنک کننده نیز بسار خوب عمل میکند.
تلرانس منبع تغذیه ولتاژ : منبع تغذیه (منبع تغذیه بدون وقفه (یو پی اس)) در یک کامپیوتر ولتاژهای مختلف را برای دستگاه های داخلی در یک کامپیوتر از طریق اتصالات برق تامین می کند. این ولتاژ لازم نیست به صورت دقیق باشد اما فقط می تواند به صورت بالا یا پایین توسط یک مقدار خاص، به نام تحمل،‌ متفاوت باشد.

اگر یک منبع تغذیه به بخش هایی از یک کامپیوتر یک ولتاژ خاص خارج از این تحمل را ارائه دهد، دستگاه های مجهز ممکن است به درستی و یا اصلا کار نکنند.
منبع تغذیه ولتاژ تلرانس (ATX V2.2)
توجه: برای کمک به هنگام تست یک منبع تغذیه، من هم حداقل و حداکثر ولتاژ را با استفاده از تلرانس ذکر شده محاسبه کرده ام. شما می توانید منبع تغذیه ATX پین اوت لیست جداول من را به عنوان مرجع برای جزئیاتی که در آن پین اتصال برق ولتاژ را تامین می کند، ‌استفاده کنید.

تاخیر قدرت خوب
تاخیر قدرت خوب ( تاخیر PG)‌ مقدار زمانی است که طول می کشد یک منبع تغذیه به طور کامل شروع به کار کند و شروع به ارائه ولتاژ مناسب به دستگاه های متصل کند.
با توجه به راهنمای طراحی منبع تغذیه برای پلت فرم دسکتاپ عوامل شکل ، تاخیر قدرت خوب،‌ که به عنوان تاخیر PWR_OK مندرج در سند مرتبط است، باید ۱۰۰ میلی ثانیه به ۵۰۰ میلی ثانیه باشد.
تاخیر قدرت خوب همچنین گاهی اوقات تاخیر PG و یا تاخیر PWR_OK نامیده می شود.
اینورتر چیست؟ اگر شما به سادگی یک جریان DC را به حالت های روشن و خاموش تغییر دهید، یا با تلنگر آن را به جلو و عقب برانید به طوری که جهت آن دائما معکوس شود.

آنچه که شما در پایان با آن مواجه خواهید شد، تغییرات بسیار ناگهانی جریان است:

همه در یک جهت، همه در جهت دیگر، و دوباره به حالت اولیه. یک نمودار جریان (ولتاژ) در برابر زمان رسم کنید و یک موج مربعی را دریافت خواهید کرد.

اگرچه الکتریسته مختلف در آن مد، از نظر فنی، یک جریان متناوب است، اصلا مانند جریان متناوب عرضه شده به خانه های ما نیست، که در یک موج سینوسی هموار موج دار خیلی بیشتر متفاوت است.

به طور کلی، لوازم سنگین در خانه های ما که از قدرت خام استفاده می کنند
(چیزهایی مانند بخاری برقی، لامپ های رشته ای، کتری، یا یخچال)

اهمیتی زیادی نمی دهند که چه شکل موجی دریافت می کنند: تمام چیزی که آنها می خواهند انرژی و مقدار زیادی از آن است

بنابراین امواج مربعی واقعا آنها را خسته نمی کنند. از سوی دیگر، دستگاه های الکترونیکی، بسیار ایرادگیر هستند و ترجیح می دهند ورودی روان تری را از یک موج سینوسی دریافت کنند.

این توضیح می دهد که چرا اینورترها در دو نوع متمایز آمده اند:
اینورترهای موج سینوسی درست / خالص (اغلب کوتاه شده به PSW)
اینورترهای موج سینوسی اصلاح شده / تحت شار (کوتاه شده به MSW)

همانطور که از نام آنها پیداست، اینورترهای درست از آنچه که ترانسفورماتورهای طردل (شیرینی شکل) نامیده می شود و مدارهای الکترونیکی، استفاده می کنند تا جریان مستقیم را به یک جریان متناوب مختلف به طور هموار که بسیار شبیه به نوع موج سینوسی واقعی ای که به طور معمول به خانه های ما عرضه می شود است، تبدیل کنند.اینورتر چیست؟

آنها را می توان برای تامین انرژی هر نوع دستگاه AC از یک منبع DC، از جمله تلویزیون، کامپیوتر، بازی های ویدئویی، رادیو، و استریو استفاده کرد.اینورتر چیست؟

از سوی دیگر، اینورترهای موج سینوسی اصلاح شده از لوازم الکترونیکی نسبتا ارزان (تریستور، دیود، و دیگر اجزای ساده) برای تولید یک نوع از “گرد کردن” موج مربعی (یک تقریب بسیار ناهموار به یک موج سینوسی) استفاده می کنند و در حالی که آنها برای تامین قدرت/ برق مورد نیاز لوازم الکتریکی و سنگین خوب هستند، اما به احتمال زیاد باعث بروز مشکلاتی در تجهیزات الکترونیکی حساس (و یا هر چیزی با یک کنترل الکترونیکی یا ریز پردازنده) می شوند.

همچنین، اگر شما در مورد آن فکر کنید، گرد کردن امواج مربعی آنها به طور کلی قدرت بیشتری از یک موج سینوسی خالص به دستگاه ارائه می دهد (منطقه بیشتری در زیر یک مربع وجود دارد تا زیر یک منحنی)، بنابراین خطر ابتلا به گرمای بیش از حد با برخی از اینورترهای MSW وجود دارد.اینورتر چیست؟

از جنبه مثبت موضوع، آنها کاملا تمایل دارند که کمی ارزان تر از اینورترهای واقعی باشند و اغلب با کارایی بیشتری کار می کنند (که اگر شما می خواهید چیزی را با یک باطری با شارژ محدود اجرا کنید، این مسئه مهم است – زیرا اینطوری طولانی تر اجرا خواهد شد).اینورتر چیست؟

اگرچه بسیاری از اینورترها به عنوان واحدهای مستقل کار می کنند، با ذخیره سازی باتری، که کاملا از شبکه مستقل هستند، دیگران (شناخته شده به عنوان اینورترهای ابزار تعاملی و یا اینورترهای شبکه بسته) به طور خاص طراحی شده اند تا در همه زمان ها به شبکه متصل شوند؛

معمولا آنها برای ارسال برق از چیزی شبیه به یک پنل خورشیدی به شبکه دقیقا در ولتاژ و فرکانس درست استفاده می شوند.

اگر هدف اصلی شما تولید برق برای خودتان می باشد، این خوب است.

اگر شما می خواهید گاهی اوقات به صورت مستقل از شبکه باشید و یا یک منبع تغذیه پشتیبان در صورت قطع برق می خواهید این خیلی مفید نیست،

چرا که اگر اتصال شما به شبکه قطع شود، و شما هیچ برقی را خودتان تولید نکنیداینورتر چیست؟

(به عنوان مثال، شب هنگام است و پانل های خورشیدی شما غیر فعال می باشند)، اینورتر نیز قطع می شود، و شما به طور کامل بدون قدرت / برق هستیداینورتر چیست؟

اگر شما قدرت مورد نیاز خودتان را تولید می کردید به این اندازه درمانده نمی شدید.اینورتر چیست؟

به همین دلیل، برخی از افراد از اینورترهای دوقله ای یا دو طرفه استفاده می کنند، که هم می تواند در حالت مستقل کار کند و هم در حالت شبکه بسته (هر چند هر دو را همان زمان نمی تواند). از آنجایی که آنها بیت ها و قطعات اضافی دارند، بزرگ تر و گران تر می باشند.
تفاوت بین سیستم های یو پی اس تک فاز و ۳ فاز

رنج یو پی اس
منظور از رنج یو پی اس دامنه قابل تعریف و دسترسی برای تمام مشخصات آن است.

دامنه ولتاژ، دامنه جریان، رنج مدت زمان ذخیره برق، رنج توان نامی دستگاه، کیفیت برق خروجی ، حرارت و نویز تولید شده در یو پی اس همه از جمله مهمترین ویژگیهای کلیدی یو پی اس است.

دامنه توان معمولا از ۵۰۰ تا بیش از ۱۰۰۰۰ کیلو ولت آمپر تغییر میکند. دامنه ولتاژ از ۱۲ ولت تا ۲۴۰ ولت تک فاز ۳۸۰ ولت سه فاز متغیر است.

حرارت و نویز در انواع یو پی اسهای معمولی در محدوده قابل قبولی است ولی در مورد انواع ترانس بیس حرارت و نویز زیادی تولید می کند.

از نقطه نظر قیمت نیز رنج یو پی اس ها از ۵۰ هزاز تومان تا ۱۰ میلیون تومان متغیر است.

همچنین از نظر کیفیت برق خروجی راندمان الکتریکی از ۹۵ در یو پی اسهای کوچک تا ۹۸ درصد در یو پی اس های بزرگتر متغیر است.

در انواع با کیفیت برق خروجی بسیار بالا نوسانات فرکانس نباید از ۰٫۵ درصد بیشتر باشد.

از نظر اندازه و ابعاد نیز یو پی اسها معمولا یک فضای حدود ۰٫۳ در ۰٫۸ در ۱ متر را در انواع متوسط پر میکند.
توجه به رنج یو پی اس
بمنظور انتخاب یک یو پی اس مناسب ابتدا به توان مورد نیاز و مدت زمان ذخیره گروهی از یو پی اس ها را انتخاب کرد و سپس با توجه به قیمت و ابعاد و اندازه و دیگر مشخصات انتخاب نهایی انجام میشود.